
Kink Carve 16" Bike 2027
The Kink Carve 16" Bike is perfect for the kid who is just looking to cruise or even better for the kid who is looking to take riding to the next level. The Carve offers a perfectly proportioned geometry and component spec that mimics its larger 20" counterparts making this an ideal bike for aggressive riding.Â
| FRAME Kink Carve 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T700 7” 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPSÂ Mission Helix Mini | SEATÂ Mission Cypress Mini Combo |
| STEMÂ Mission Topload 40mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSET Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Mini | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8″ Axle |
| BRAKE CABLEÂ Mission L1 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 140mm – 8 Spline | RIMS Mission X7 28H |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 16x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 22lb 4oz |
| Toptube Length | 16.5" |
| Chainstay Length | 11.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 6.75″ |
| Bottom Bracket Height | 9.75" |
| Fork Offset | 30mm |
Original: $449.95
-65%$449.95
$157.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kink Carve 16" Bike is perfect for the kid who is just looking to cruise or even better for the kid who is looking to take riding to the next level. The Carve offers a perfectly proportioned geometry and component spec that mimics its larger 20" counterparts making this an ideal bike for aggressive riding.Â
| FRAME Kink Carve 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T700 7” 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPSÂ Mission Helix Mini | SEATÂ Mission Cypress Mini Combo |
| STEMÂ Mission Topload 40mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSET Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Mini | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8″ Axle |
| BRAKE CABLEÂ Mission L1 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 140mm – 8 Spline | RIMS Mission X7 28H |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 16x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 22lb 4oz |
| Toptube Length | 16.5" |
| Chainstay Length | 11.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 6.75″ |
| Bottom Bracket Height | 9.75" |
| Fork Offset | 30mm |




















