
Kink Downside Bike 2027
The Kink Downside Bike was designed with street riding in mind. While the bike can be used in any riding circumstance the aggressive geometry lends itself well to a more technical street rider. To go with the geometry Kink also gave you all the parts of a street build like the four plastic pegs, freecoaster, and shorter cranks.Ā
| FRAME Kink Downside 100% 4130 Chromoly | PEDALSĀ Kink Hemlock |
| FORKĀ Kink Relay 100% 4130 Chromoly 1pc Steerer TubeĀ Tapered Fork Legs | CHAINĀ Mission 510H |
| BARSĀ Kink Foundry 9.5" 100% 4130 Chromoly TruTherm | SPROCKETĀ KinkĀ ImprintĀ 25T CNC 7075-T6 |
| GRIPSĀ KinkĀ Form, Thrust Barends | SEATĀ Kink Impression Stealth |
| STEMĀ Kink Brute 48mm | SEAT POSTĀ Mission Aluminum Stealth |
| HEADSETĀ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMPĀ Integrated |
| BRAKE LEVER Mission Captive | FRONT HUBĀ MissionĀ BondĀ Sealed Bolt-In w/ Guards |
| BRAKE CABLE Mission L4 Linear | REAR HUBĀ MissionĀ PaceĀ Sealed Freecoaster 14mm w/ Guards |
| BRAKES Mission Cease V2Ā (Removable Mounts) | DRIVER 9T |
| CRANKSĀ Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 165mm ā 8 Spline | RIMS Mission Mylar |
| BOTTOM BRACKETĀ Sealed Mid 19mm | TIRESĀ Kink Wake 2.45" |
| PEGSĀ Ā 4 x Mission Nylon Pegs | WEIGHTĀ 27lb 15oz |
| Toptube Length | 20.75" |
| Chainstay Length | 12.75" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 9.25" |
| Bottom Bracket Height | 11.75" |
| Fork Offset | 25mm |
Original: $799.95
-65%$799.95
$279.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kink Downside Bike was designed with street riding in mind. While the bike can be used in any riding circumstance the aggressive geometry lends itself well to a more technical street rider. To go with the geometry Kink also gave you all the parts of a street build like the four plastic pegs, freecoaster, and shorter cranks.Ā
| FRAME Kink Downside 100% 4130 Chromoly | PEDALSĀ Kink Hemlock |
| FORKĀ Kink Relay 100% 4130 Chromoly 1pc Steerer TubeĀ Tapered Fork Legs | CHAINĀ Mission 510H |
| BARSĀ Kink Foundry 9.5" 100% 4130 Chromoly TruTherm | SPROCKETĀ KinkĀ ImprintĀ 25T CNC 7075-T6 |
| GRIPSĀ KinkĀ Form, Thrust Barends | SEATĀ Kink Impression Stealth |
| STEMĀ Kink Brute 48mm | SEAT POSTĀ Mission Aluminum Stealth |
| HEADSETĀ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMPĀ Integrated |
| BRAKE LEVER Mission Captive | FRONT HUBĀ MissionĀ BondĀ Sealed Bolt-In w/ Guards |
| BRAKE CABLE Mission L4 Linear | REAR HUBĀ MissionĀ PaceĀ Sealed Freecoaster 14mm w/ Guards |
| BRAKES Mission Cease V2Ā (Removable Mounts) | DRIVER 9T |
| CRANKSĀ Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 165mm ā 8 Spline | RIMS Mission Mylar |
| BOTTOM BRACKETĀ Sealed Mid 19mm | TIRESĀ Kink Wake 2.45" |
| PEGSĀ Ā 4 x Mission Nylon Pegs | WEIGHTĀ 27lb 15oz |
| Toptube Length | 20.75" |
| Chainstay Length | 12.75" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 9.25" |
| Bottom Bracket Height | 11.75" |
| Fork Offset | 25mm |























