
Kink Drifter 26" Bike 2027
The Kink Drifter 26" Bike is just a big BMX bike, and the best part of a BMX bike is it can do alot of different things. The Drifter is big enough to be a comfortable cruiser whether your cruising with the kids or riding up to the bar to save yourself a dui, but also not to big to where its cumbersome at the skatepark or pump track. Full 4130 chromoly so you can get sick without worrying about breaking your new ride. Hassle free sealed bearings throughout. Ride in comfort when need be but don't hesitate to pop a wheelie or jump some curbs.Â
| FRAME Kink Drifter 100% 4130 Chromoly | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Drifter 100% 4130 Chromoly Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink Drifter 7" 100% 4130 Chromoly | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS Kink Form, Thrust Barends | SEAT Kink Bomber Stealth |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POSTÂ Mission Stealth |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMPÂ Integrated |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Foxtrot Sealed 3/8" |
| BRAKE CABLE Mission L5 Linear | REAR HUBÂ Mission Engage Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 10T |
| CRANKS Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 175mm – 8 Spline | RIMS Mission Mylar |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRESÂ Mission Tracker 26x2.3" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ Â 31lb 9oz |
| Toptube Length | 22.25" |
| Chainstay Length | 16" |
| Headtube Angle | 71° |
| Seattube Angle | 73° |
| Standover Height | 13″ |
| Bottom Bracket Height | 12.25" |
| Fork Offset | 25mm |
Original: $599.95
-65%$599.95
$209.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kink Drifter 26" Bike is just a big BMX bike, and the best part of a BMX bike is it can do alot of different things. The Drifter is big enough to be a comfortable cruiser whether your cruising with the kids or riding up to the bar to save yourself a dui, but also not to big to where its cumbersome at the skatepark or pump track. Full 4130 chromoly so you can get sick without worrying about breaking your new ride. Hassle free sealed bearings throughout. Ride in comfort when need be but don't hesitate to pop a wheelie or jump some curbs.Â
| FRAME Kink Drifter 100% 4130 Chromoly | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Drifter 100% 4130 Chromoly Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink Drifter 7" 100% 4130 Chromoly | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS Kink Form, Thrust Barends | SEAT Kink Bomber Stealth |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POSTÂ Mission Stealth |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMPÂ Integrated |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Foxtrot Sealed 3/8" |
| BRAKE CABLE Mission L5 Linear | REAR HUBÂ Mission Engage Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 10T |
| CRANKS Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 175mm – 8 Spline | RIMS Mission Mylar |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRESÂ Mission Tracker 26x2.3" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ Â 31lb 9oz |
| Toptube Length | 22.25" |
| Chainstay Length | 16" |
| Headtube Angle | 71° |
| Seattube Angle | 73° |
| Standover Height | 13″ |
| Bottom Bracket Height | 12.25" |
| Fork Offset | 25mm |






















