
Kink Kicker 18" Bike 2027
The Kicker may be set up for smaller, younger kids but it is not a toy. Built to be ridden aggressively the Kicker features a sealed bearing bottom bracket, chromoly 3pc cranks an integrated sealed bearing headset. In most cases, 18" BMX bikes are for the average 6 to 10 year old rider.
| FRAME Kink Kicker 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSÂ Kink T800 8" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPS Kink Ace Grips | SEATÂ Mission Cypress Slim Combo |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8″ Axle |
| BRAKE CABLE Mission L2 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 152mm – 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 18x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 24lb 10oz |
| Toptube Length | 18" |
| Chainstay Length | 12.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 7.5″ |
| Bottom Bracket Height | 10.75" |
| Fork Offset | 30mm |
Original: $449.95
-65%$449.95
$157.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kicker may be set up for smaller, younger kids but it is not a toy. Built to be ridden aggressively the Kicker features a sealed bearing bottom bracket, chromoly 3pc cranks an integrated sealed bearing headset. In most cases, 18" BMX bikes are for the average 6 to 10 year old rider.
| FRAME Kink Kicker 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSÂ Kink T800 8" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPS Kink Ace Grips | SEATÂ Mission Cypress Slim Combo |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8″ Axle |
| BRAKE CABLE Mission L2 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 152mm – 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 18x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 24lb 10oz |
| Toptube Length | 18" |
| Chainstay Length | 12.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 7.5″ |
| Bottom Bracket Height | 10.75" |
| Fork Offset | 30mm |

















