
Kink Launch Bike 2027
The Kink Launch Bike is one of the best beginner to intermediate bmx bikes with its value in parts and the not so common 20.25" top tube frame. The 20.25" top tube frame is awesome because its still small enough for smaller riders to toss around while giving them an extended time to grow into the bike. Sealed bearings in the headset and bottom bracket are the biggest plus to the Launch over the more entry level bikes, having those two components sealed means more time cruising and less time for dad in the garage fixing it.
| FRAME Kink Launch 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T875 8.75" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS Kink Ace, Thrust Barends | SEAT Mission Warsaw Combo |
| STEM Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSET Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8" Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUB Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKET Sealed Mid 19mm | TIRES Kink Sever 2.4" |
| PEGS N/A | WEIGHT 26lb 6oz |
| Toptube Length | 20.25" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 8.75″ |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |
Original: $449.95
-65%$449.95
$157.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kink Launch Bike is one of the best beginner to intermediate bmx bikes with its value in parts and the not so common 20.25" top tube frame. The 20.25" top tube frame is awesome because its still small enough for smaller riders to toss around while giving them an extended time to grow into the bike. Sealed bearings in the headset and bottom bracket are the biggest plus to the Launch over the more entry level bikes, having those two components sealed means more time cruising and less time for dad in the garage fixing it.
| FRAME Kink Launch 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T875 8.75" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS Kink Ace, Thrust Barends | SEAT Mission Warsaw Combo |
| STEM Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSET Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUB Mission Covert Unsealed 3/8" Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUB Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKET Sealed Mid 19mm | TIRES Kink Sever 2.4" |
| PEGS N/A | WEIGHT 26lb 6oz |
| Toptube Length | 20.25" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 8.75″ |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |























