
S&M PITCHFORK XLT TAPER FORK
Same as the great Pitchfork XLT but with tapered legs to help save an ounce or so. The Pitchfork XLT is made in the USA of 100% "4Q Baked" heat treated choromoly tubing that features a machined steertube with an aluminum extruded insert for strength. Backed by a lifetime warranty for peace of mind.
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | Integrated Race,1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 18"-290mm, 20"-315.5mm, 22"-336.5mm, 24"-366mm  |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
Original: $209.95
-65%$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Same as the great Pitchfork XLT but with tapered legs to help save an ounce or so. The Pitchfork XLT is made in the USA of 100% "4Q Baked" heat treated choromoly tubing that features a machined steertube with an aluminum extruded insert for strength. Backed by a lifetime warranty for peace of mind.
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | Integrated Race,1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 18"-290mm, 20"-315.5mm, 22"-336.5mm, 24"-366mm  |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |



















