
S&M ATF Frame for 22" Wheels
The S&M ATF Frame for 22" Wheels is built just like the normal ATF frame but just a bit bigger to work with 22" wheels.Ā The S&M Frames are all made in SoCal in the USA and are the highest of quality.
| TOP TUBE LENGTHS: | 21.625ā³ , 22.125ā³ |
| REAR END LENGTH: | 14.1ā³ |
| HEAD TUBE ANGLE: | 74.25° |
| STANDOVER HEIGHT: | 9ā³ |
| BOTTOM BRACKET HEIGHT: | 12.25ā³ |
| SEAT TUBE ANGLE: | 71° |
| HEAD TUBE: | Integrated Campy Style |
| BOTTOM BRACKET STYLE: | Mid w/EZ-out punch slots |
| BRAKE MOUNTS: | Thread On 990 (MountsĀ sold separately) |
| DROPOUTS: | 14mm |
| SEAT POST SIZE: | 1ā³ / 25.4mm |
| WEIGHT: | 5.29 lbs. |
Original: $519.95
-65%$519.95
$181.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The S&M ATF Frame for 22" Wheels is built just like the normal ATF frame but just a bit bigger to work with 22" wheels.Ā The S&M Frames are all made in SoCal in the USA and are the highest of quality.
| TOP TUBE LENGTHS: | 21.625ā³ , 22.125ā³ |
| REAR END LENGTH: | 14.1ā³ |
| HEAD TUBE ANGLE: | 74.25° |
| STANDOVER HEIGHT: | 9ā³ |
| BOTTOM BRACKET HEIGHT: | 12.25ā³ |
| SEAT TUBE ANGLE: | 71° |
| HEAD TUBE: | Integrated Campy Style |
| BOTTOM BRACKET STYLE: | Mid w/EZ-out punch slots |
| BRAKE MOUNTS: | Thread On 990 (MountsĀ sold separately) |
| DROPOUTS: | 14mm |
| SEAT POST SIZE: | 1ā³ / 25.4mm |
| WEIGHT: | 5.29 lbs. |





















