🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 7
S&M CREDENCE C.C.R. FRAME
| FRAME INFO | |
|
Top Tube Length |
21", 21.25", 21.5" |
| Chainstay Length | 13.9" (slammed) |
| Bottom Bracket Height | 11.61" |
| Head Tube Angle | 74.25 degrees |
| Seat Tube Angle | 71 degrees w/built in clamp |
| Seat Tube Size | 25.4 (1") |
| Headtube | Integrated |
| Dropouts | 3/8" slots |
| Bottom Bracket | Mid |
| Brake Options | Chainstay 990's mounts welded |
| Stand over height | 9" |
| Weight | 4 lbs. 8 oz. |
- Clint Reynolds
- Made in the USA
- HAS 3/8" DROP OUTS!
- Externally machined bottom bracket
- 5mm thick 4Q-Baked dropouts
- Tapered seat stays and chain stays 222221.25 222220.75 222221.0
Select Color
Select Top Tube Length
From $192.48
Original: $549.95
-65%S&M CREDENCE C.C.R. FRAME—
$549.95
$192.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| FRAME INFO | |
|
Top Tube Length |
21", 21.25", 21.5" |
| Chainstay Length | 13.9" (slammed) |
| Bottom Bracket Height | 11.61" |
| Head Tube Angle | 74.25 degrees |
| Seat Tube Angle | 71 degrees w/built in clamp |
| Seat Tube Size | 25.4 (1") |
| Headtube | Integrated |
| Dropouts | 3/8" slots |
| Bottom Bracket | Mid |
| Brake Options | Chainstay 990's mounts welded |
| Stand over height | 9" |
| Weight | 4 lbs. 8 oz. |
- Clint Reynolds
- Made in the USA
- HAS 3/8" DROP OUTS!
- Externally machined bottom bracket
- 5mm thick 4Q-Baked dropouts
- Tapered seat stays and chain stays 222221.25 222220.75 222221.0





















