🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 2
S&M Pitchfork 20" Fork
| LEGS | Double Butted,4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 160mm, 26"-203mm-No Compression Bolt |
| COMPRESSION | M10 X 1.25 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 20"-315.5mm, |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
$209.95
S&M Pitchfork 20" Fork—
$209.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| LEGS | Double Butted,4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 160mm, 26"-203mm-No Compression Bolt |
| COMPRESSION | M10 X 1.25 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 20"-315.5mm, |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |





















