🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 3
S&M Race XLT Dub 24" Fork
Designed for use with 20mm thru-axle hubs.
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 20MM THRU AXLE HOLE |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo |
| STEERER TUBE LENGTH | 172mm |
| COMPRESSION | M24 x 1.5 Thread – 6mm Allen (Not Included) |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 366mm (24″) |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 2.45 lb (1.11 kg) 24″ |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
Select Options
From $73.48
Original: $209.95
-65%S&M Race XLT Dub 24" Fork—
$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for use with 20mm thru-axle hubs.
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 20MM THRU AXLE HOLE |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo |
| STEERER TUBE LENGTH | 172mm |
| COMPRESSION | M24 x 1.5 Thread – 6mm Allen (Not Included) |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 366mm (24″) |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 2.45 lb (1.11 kg) 24″ |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |





















