🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 4
S&M Race XLT Fork
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8″ Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo |
| STEERER TUBE LENGTH | 172mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread – 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 20″ – 315.5mm |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.89 lb (.86 kg) 20″ |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
Select Options
From $73.48
Original: $209.95
-65%S&M Race XLT Fork—
$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8″ Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo |
| STEERER TUBE LENGTH | 172mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread – 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 20″ – 315.5mm |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.89 lb (.86 kg) 20″ |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |





















