🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 2
S&M Tapered Pitchfork XLT 22" Fork
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 18"-290mm, 20"-315.5mm, 22"-336.5mm, 24"-366mm |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
Select Color
From $73.48
Original: $209.95
-65%S&M Tapered Pitchfork XLT 22" Fork—
$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 X 1.5 Thread - 6mm Allen Slot |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 18"-290mm, 20"-315.5mm, 22"-336.5mm, 24"-366mm |
| OFFSET | 33mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |





















