
S&M WIDEMOUTH PITCHFORK
The S&M Widemouth Pitchfork has all the same great features as the normal S&M Pitchfork but set up to make room for larger tires.
Â
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 320mm |
| OFFSET | 33mm/26mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |
Original: $209.95
-65%$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The S&M Widemouth Pitchfork has all the same great features as the normal S&M Pitchfork but set up to make room for larger tires.
Â
| LEGS | Double Butted, Tapered, 4130 CrMo |
| DROPOUTS | Laser Cut 3/8" Slot |
| STEERER TUBE | 1 Piece CNC-Machined 4130 CrMo, Extruded 6061 Steerer Tube Insert |
| STEERER TUBE LENGTH | 166mm |
| COMPRESSION | M24 |
| AXLE TO CROWN HEIGHT | 320mm |
| OFFSET | 33mm/26mm |
| WEIGHT | 1.99 lb (.90 kg) |
| HEAT TREAT | 4Q Baked Post-Weld |





















