š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

1 / 6
S&M BTM XL Frame (Edwin De La Rosa Colorway)
The S&M Hoder BTM XL Frame is pretty much the same as the normal BTM frame but with a 5" tall headtube and a bit taller standover height making a great BMX frame option for taller riders
| TOP TUBE LENGTH | 21ā³,21.25ā³,21.5ā³ |
| REAR END LENGTH | 13.05-13.50ā³ |
| HEAD TUBE ANGLE | 75° |
| HEAD TUBE STYLE |  5ⳠIntegrated (45°/45°, 41.8mm) |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| SEAT CLAMP | Slotted for traditional clamp |
| SEAT POST SIZE | 1ā³ (25.4mm) |
| BB HEIGHT | 11.5ā³ |
| BB STYLE | Mid |
| STANDOVER HEIGHT | 9.50ā³ |
| BRAKE MOUNTSĀ | Thread-On 990 Mounts (sold separately) |
| DROPOUTS | 14mm Slot, 4Q-Baked |
| GYRO TABS | None |
| WEIGHT | 5.4 lb (2.45 kg) |
| TUBESET | Butted Thermal-X |
Select Options
From $181.98
Original: $519.95
-65%S&M BTM XL Frame (Edwin De La Rosa Colorway)ā
$519.95
$181.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The S&M Hoder BTM XL Frame is pretty much the same as the normal BTM frame but with a 5" tall headtube and a bit taller standover height making a great BMX frame option for taller riders
| TOP TUBE LENGTH | 21ā³,21.25ā³,21.5ā³ |
| REAR END LENGTH | 13.05-13.50ā³ |
| HEAD TUBE ANGLE | 75° |
| HEAD TUBE STYLE |  5ⳠIntegrated (45°/45°, 41.8mm) |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| SEAT CLAMP | Slotted for traditional clamp |
| SEAT POST SIZE | 1ā³ (25.4mm) |
| BB HEIGHT | 11.5ā³ |
| BB STYLE | Mid |
| STANDOVER HEIGHT | 9.50ā³ |
| BRAKE MOUNTSĀ | Thread-On 990 Mounts (sold separately) |
| DROPOUTS | 14mm Slot, 4Q-Baked |
| GYRO TABS | None |
| WEIGHT | 5.4 lb (2.45 kg) |
| TUBESET | Butted Thermal-X |























