
S&M L.A.M.F Frame
The S&M L.A.M.F Frame is the brain child of childhood racer turned dirt jumper. Jason "Timmy" Ball has been with S&M for going on just about forever, from a team rider all the way to shop manager. His signature frame is a trail beast with its long and mellow geometry for a fast paced yet stable ride.Â
| REAR END LENGTH | 14″ |
| HEAD TUBE ANGLE | 74.5° |
| STANDOVER HEIGHT | 9″ |
| B.B. HEIGHT | 11.8″ |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| HEAD TUBE | Integrated Campy Style |
| B.B. STYLE | Mid |
| BRAKE MOUNTS | Welded Chainstay |
| DROPOUTS | 14mm |
| SEAT POST SIZE | 1″ / 25.4mm |
| WEIGHT | 5.05 lbs. / 2.29 kgs. |
Original: $549.95
-65%$549.95
$192.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The S&M L.A.M.F Frame is the brain child of childhood racer turned dirt jumper. Jason "Timmy" Ball has been with S&M for going on just about forever, from a team rider all the way to shop manager. His signature frame is a trail beast with its long and mellow geometry for a fast paced yet stable ride.Â
| REAR END LENGTH | 14″ |
| HEAD TUBE ANGLE | 74.5° |
| STANDOVER HEIGHT | 9″ |
| B.B. HEIGHT | 11.8″ |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| HEAD TUBE | Integrated Campy Style |
| B.B. STYLE | Mid |
| BRAKE MOUNTS | Welded Chainstay |
| DROPOUTS | 14mm |
| SEAT POST SIZE | 1″ / 25.4mm |
| WEIGHT | 5.05 lbs. / 2.29 kgs. |























