
S&M REA Frame
The S&M REA Frame or "Ride Everything Always" is the brainchild from team rider Aryei Levenson. Although a young rider, you can see the mid school vibes in all aspects of his life all the way down to his new signature frame. From the geometry to the classic shaped wishbone, the REA frame resonates with the mid school crowd.Â
| REAR END LENGTH | 13.5″ – 14″ |
| HEAD TUBE ANGLE | 75° |
| STANDOVER HEIGHT | 9.25″ |
| B.B. HEIGHT | 11.625″ |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| HEAD TUBE | 5″ Integrated Campy Style |
| B.B. STYLE | Mid |
| BRAKE MOUNTS | Thread-On Seat Stay |
| DROPOUTS | 14mm |
| SEAT POST SIZE | 1″ / 25.4mm – No Clamp |
| WEIGHT | 5.30 lbs. / 2.40 kgs. (21″ TT) |
Â
Original: $549.95
-65%$549.95
$192.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The S&M REA Frame or "Ride Everything Always" is the brainchild from team rider Aryei Levenson. Although a young rider, you can see the mid school vibes in all aspects of his life all the way down to his new signature frame. From the geometry to the classic shaped wishbone, the REA frame resonates with the mid school crowd.Â
| REAR END LENGTH | 13.5″ – 14″ |
| HEAD TUBE ANGLE | 75° |
| STANDOVER HEIGHT | 9.25″ |
| B.B. HEIGHT | 11.625″ |
| SEAT TUBE ANGLE | 71° |
| HEAD TUBE | 5″ Integrated Campy Style |
| B.B. STYLE | Mid |
| BRAKE MOUNTS | Thread-On Seat Stay |
| DROPOUTS | 14mm |
| SEAT POST SIZE | 1″ / 25.4mm – No Clamp |
| WEIGHT | 5.30 lbs. / 2.40 kgs. (21″ TT) |
Â























